در این دستور پخت آتش مهر شما را با پخت استیک راسته زنجفیلی به همراه کنجد کبابی (تفتانه) آشنا می‌نماید. کنجد نه تنها دارای طعمی لذیذ می باشد بلکه در کاهش کلسترول و فشار خون بسیار موثر می باشد. از کنجد تفت داده شده در این دستور پخت می توانید در تزیین کبابتان استفاده نمایید تا چشمان مهمان شما به سفره خیره بماند. مثل همیشه ابتدا مواد لازم چاشنی کباب و تفتانه را توضیح می دهیم:

چاشنی کباب:

روغن گیاهی ۳ قاشق غذاخوری

زنجفیل تازه بدون پوست رنده شده ۲ قاشق غذاخوری

نمک تصفیه شده ۲ قاشق چایخوری

پودر فلفل سیاه یک و نیم قاشق چایخوری

تفتانه:

دانه کنجد ۳ قاشق غذاخوری

نمک تصفیه شده ۱ قاشق غذاخوری

پودر فلفل سیاه نیم قاشق چایخوری

مواد اصلی استیک راسته زنجفیلی به همراه کنجد کبابی:

۲ عدد استیک راسته بدون چربی به وزن تقریبی ۶۰۰ گرم با ضخامت تقریبی دو و نیم سانتی متر

روش پخت:

۱- در یک ظرف کوچک روغن، زنجفیل، نمک و فلفل را با هم مخلوط نمایید. هر دو طرف استیک ها را با مخلوط فوق آغشته نمایید. اجازه دهید استیک ها قبل از کباب کردن به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه در دمای اتاق بمانند.

۲- دمای محفظه پخت کباب پز آتش مهر را ما بین ۲۳۰ تا ۲۹۰ درجه سانتی گراد تنظیم نمایید.

۳- دانه های کنجد را در ماهیتابه ای به قطر ۲۵ سانتی متر بر روی دمای متوسط قرار دهید و سایر مواد لازم تفتانه را به آن اضافه نمایید. به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه مخلوط فوق را تفت دهید تا دانه های کنجد به قهوه ای طلایی تغییر رنگ بدهند. دقت شود در حین تفت دادن با استفاده از قاشق چوبی محتویات ماهیتابه را بخوبی هم بزنید تا از سوختن دانه های کنجد جلوگیری شود. تفتانه را در ۴ کاسه کوچک به صورت مساوی تقسیم نمایید.

۴- استیک ها را بر روی شعله مستقیم کباب پز آتش مهر با سرپوش بسته قرار دهید. برای داشتن استیکی مغز پخت و آبدار ۶ تا ۸ دقیقه به همراه ۱ یا ۲ بار برگرداندن استیک ها کافی می‌باشد. اگر در حین کباب کردن استیک شعله ها زبانه کشید موقتاً استیک‌ها را از روی حرارت مستقیم بردارید. استیک ها را از روی کباب پز برداشته و ۳ تا ۵ دقیقه به آنها استراحت دهید. استیک‌تان را به صورت گرم نوش جان نمایید. می‌توانید لبه‌های هر تکه از استیک را در حین میل نمودن به تفتانه آغشته نمایید.

  تهیه شده توسط تیم جزیره کباب آتش مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *