مگشت یا امگشت یک غذای جنوبی است که خواستگاه آن در خوزستان میباشد. مشگت پلو در قدیم با یک نوع ماهی نمک سود شده به نام قباد یا یه گویش محلی ماهی گباب طبخ میشده اما امروزه به دلیل اینکه نیازی به نمک سود کردن ماهی برای نگهداری طولانی مدت آن نیست از ماهی تازه یا کنسرو تن ماهی استفاده میشود. این غذا را در زمانی که هوا بارانی است  همراه با نارنج و یا لیمو ترش و ترشی بسیار دلپذیر تر میشود و با زمان کمی که برای تهیه آن صرف میشود میتواند گزینه مناسبی برای ناهار قبل از مدرسه فرزندان باشد.

مواد لازم برای ۴ نفر:
تن ماهی بزرگ ۱ عدد
پیاز  ۲ عدد متوسط
برنج ۳ پیمانه
شوید خشک نصف پیمانه
زرد چوبه و ادویه به مقدار لازم 
نمک به مقدار لازم

طرز تهیه مگشت با تن ماهی:

ابتدا سه پیمانه برنج را میگذاریم خیس بخورد . 

دو عدد پیاز را خورد کرده و به همراه مقداری روغن سرخ کردنی تفت میدهیم تا رنگ پیاز عسلی شود. تن ماهی را به پیاز ها اضافه کرده و کمی تفت میدهیم. در این مرحله مقداری زرد چوبه و ادویه کاری یا ادویه ماهی به مواد اضافه کرده و هم میزنیم.

برنج را داخل یک قابلمه آب جوش ریخته و با مقداری نمک میگذاریم بپزد در حین پختن برنج یک قاشق چایخوری زرد چوبه به آن اضافه میکنیم و هم میزنیم تا رنگ برنج کمی به زردی برود.

برنج را آبکش میکنیم و شوید خشک را روی برنج آبکش شده میریزیم و هم میزنیم تا به همه جای برنج شوید برسد. 

در این مرحله کمی روغن کف قابلمه ریخته و نیمی از برنج آبکش شده را درون قابلمه ریخته. ماهی تفت داده شده را درون برنج ریخته و بقیه برنج را به آن اضافه میکنیم. 

اجازه میدهیم به مدت نیم ساعت برنج و ماهی دم بکشد. 

این غذای بسیار لذیذ را با لیمو ترش یا نارنج و ترشی میل کنید. 

برای تهیه این غذا میتوانید از شعله اجاق کباب پز های اتشمهر بهرمند شوید. 

خرید باربیکیو

تهیه توسط تیم جزیره کباب آتش مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *