آشپزی در سفر یکی از لذت های مسافرت در طبیعت و یا کوهنوردی است. بعد از یک رانندگی طولانی مدت یا پیاده روی سخت در جنگل تهیه غذا یکی از چالش های سفر محسوب میشود. که باید برای آن از قبل برنامه ریزی کرد و تجهیزات و ملزومات آشپزی را به همراه داشت. 

وسایل آشپزی در سفر 

برای آشپزی در سفر به وسایل و تجهیزاتی احتیاج دارید که سبک و کم حجم باشند. در مسافرت بسته به نوع سفر شما که با چه وسیله ایی سفرتان را انجام میدهید و اینکه چقدر میتوانید وسایل با خود حمل کنید و گنجایش ماشین یا کوله شما اجازه میدهد میتوانید تجهیزات مناسب خود را انتخاب کنید. 

کپسول گاز سفری

اولین وسیله مورد نیاز برای آشپزی در سفر کپسول اجاق گاز سفری است، برای سفر های تک نفره و کوهنوردی کپسولی که به راحتی در کوله پشتی قرار گیرد و وزن زیادی نداشته باشد. این کپسول ها از ۲۰۰ گرم تا ۷۰۰ گرم وزن دارند که به صورت یک بار مصرف میباشند . یعنی قابلیت پر کردن دوباره گاز را ندارد. 

آشپزی در سفر
کپسول گاز سفری

این کپسول ها از نظر ایمنی کاملا استاندارد هستند و براحتی قابل استفاده میباشند. در صورتی که در مصرف گاز آنها صرفه جویی کنید تا چندین سفر میتوانند شما را همراهی کنند. به هیچ عنوان این مدل کپسول ها را به صورت دستی پر نکنید، زیرا گاز استادارد اولیه آنها متفاوت است و این کار تضمین ایمنی آنها را از بین میبرد. 

سر شعله 

این کپسول های گاز نیاز به سر شعله هم دارند که سر شعله های متنوعی از نظر سایز و کیفیت جنس در بازار موجود میباشد.

یک مدل از سر شعله ها روی خود کپسول نصب میشود و یک مدل با یک شلنگ به کپسول گاز متصل میشوند که برای پخت و پز میتوانند راحت تر باشند.

سر شعله ها فندک هم دارند. اما فندک آنها ممکن است خراب شود. پس حتما کبریت و فندک جداگانه فراموش نشود.

سر شعله
سر شعله

 

خب اگر مسافرت شما با اتومبیل شخصی است و تعداد نفرات بیشتر باشد از کپسول های گاز مایع فشرده سنتی که به گازپیکنیک آنها را میشناسیم استفاده کنید که قابلیت شارژ مجدد را دارند.  

ست قابلمه، ماهی تابه و کتری

برای پخت و پز در سفر نیاز به ظرف و قابلمه و ماهی تابه دارید، بهترین گزینه خرید یک دست ست ظروف سفری است که داخل هم قرار میگیرند و سبک و کم جا هستد . همچنین میتوانید یک سری ظروف با سلیقه خودتان از بازار تهیه کنید و آنها را در هم جا دهید . قیمت ست ماهی تابه، قابلمه و کتری در حال حاضر از ۲۰۰ هزار تومن شروع میشود.

ست قابلمه،ماهیتابه و کتری
ست قابلمه،ماهیتابه و کتری

ادویه پاش سفری

یکی از مهمترین تجهیزات سفر ست ادویه پاش است. این وسیله کار آشپزی شما را راحت میکند. با داشتن این وسیله دیگر نیاز نیست هر کدام از ادویه ها را در یک کیسه جداگانه بزارید و برای هر بار استفاده گره آن را به سختی باز کنید و ببندید.  

ادویه پاش سفری
ادویه پاش سفری

ست قاشق،چنگال و کارد 

قاشق،چنگال، کارد، کاسه و بشقاب از دیگر ملزومات آشپزی و سرو غذاست. اگر تعداد نفرات زیاد است و با ماشین سفر میکنید از ست های سفری چند نفره پلاستیکی استفاده کنید که اخیرا در بازار به وفور پیدا میشوند . و اگر تک نفره به سفر میروید از لوازمی که جای کمی را در کوله پشتی شما اشغال کند استفاده کنید. 

ست قاشق چنگال
ست قاشق چنگال

خرید باربیکیو
خرید کباب پز ذغالی

 

تهیه توسط تیم جزیره کباب آتش مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *