گریل با باربیکیو چه تفاوتی دارد؟

آیا تفاوت بین گریل و باربیکیو را می دانید؟

اکثر افراد تفاوت بین گریل و باربیکیو را نمی‌دانند. باربیکیو کردن و گریل کردن هر دو در فضای باز انجام می‌گیرد و معمولا در هر دو از وسیله یکسانی استفاده می‌شود. با این حال این، دو کلمه بسیار متفاوت‌تراز آن هستند که به جای یکدیگر استفاده شوند. گریل کردن و باربیکیو کردن هر دو از یک ریشه و یک منبع پخت نشات گرفته اند اما دو روش و تکنیک متفاوت هستند.

تاریخچه کوتاه باربیکیو:

این داستان از کجا شروع شد؟

۵۰۰ سال پیش Gonzalo Fernandez de Oviedo نویسنده و مورخ اسپانیایی که در حال کاوش در قاره آمریکا بود مشاهده کرد که بومیان منطقه آمریکای مرکزی گوشت را بر روی تکه چوب‌های به هم بافته شده قرار می‌دهند و بر روی آتش کباب می پزند. او اولین کسی بود که کلمه barbacoa را برای این وسیله در کتاب تاریخش ذکر کرد. در این کتاب او به سرخ‌پوستان منطقه  Tierra Firme (آمریکای مرکزی) اشاره می کند و کلمه barbacoa را دقیقا برای وسیله پخت گوشت استفاده می کند نه روش پخت آن.

باربیکیو و گریل 3- آتش مهر

کلمه barbacoa مسیر خود را از سواحل دریای کارائیب آغاز کرد، به‌ شکل  barbecue  و barbeque تغییر کرد و به لغت نامه‌های انگلیسی راه پیدا کرد. در لغت نامه Oxford باربیکیو هم به عنوان اسم (وسیله پخت و پز) و هم به عنوان فعل ( روشی برای پخت و پز) آورده شده است.

تاریخچه کباب کردن به خیلی قبل تر از باربیکیو کردن می رسد زمانی که انسان برای اولین بار آتش را رام کرد، در حدود ۵۰۰هزار سال قبل.

مواردی که باعث تفاوت گریل و باربیکیو می شود:

۱- زمان پخت و پز

۲- دمای پخت و پز

۳- تکه‌‌های گوشت

۴- دودی یا غیر دودی بودن

هر گوشتی روش مختلفی برای پخت و ترد بودن نیاز دارد و این دلیل اصلی برای وجود دو نوع سبک پخت و پز گوشت است.

بیایید نگاهی به هر دو سبک بیاندازیم.

ویژگی های باربیکیو کردن:

۱- زمان پخت و پز: طولانی، آهسته، ۴ الی ۲۴ ساعت

۲- دمای پخت و پز: دمای پایین در حدود ۱۰۷ درجه سانتیگراد

۳- تکه های گوشت: بزرگ، کلفت، سفت، چرب و پر از بافت مانند گوشت دنده ها، کتف، سینه و …

۴- دودی: در این روش اگر از ذغال به عنوان سوخت استفاده شود گوشت طعم دودی خواهد گرفت.

باربیکیو و گریل 2- آتش مهر

ویژگی های گریل کردن:

۱- زمان پخت و پز: کوتاه، سریع، ۵ الی ۱۵ دقیقه

۲- دمای پخت و پز: دمای بالا، ۲۶۰ درجه سانتیگراد و بالاتر

۳- تکه های گوشت: باریک، نازک مانند: استیک، برگر، سینه مرغ

۴- غیر دودی: در این روش گوشت به قدر کافی بر روی گریل قرار نمی گیرد که طعم دود بگیرد.

باربیکیو و گریل 1- آتش مهر

محل قرارگیری منبع حرارت:

بزرگ ترین تفاوت گریل کردن و باربیکیو کردن محل قرارگیری منبع حرارت است. در گریل کردن گوشت برای پخت سریع و داغ به صورت مستقیم بر روی منبع حرارت ( ذغال یا برنرهای گاز) قرار میگیرد. در باربیکیو کردن از حرارت دو مرحله ای یا غیر مستقیم استفاده می شود تا غذا به آرامی و با انتقال حرارت پخته شود.

با توجه به مطالب بالا و ویژگی‌های باربیکیو و گریل، می توان اینگونه نتیجه‌گیری کرد که برای کلمه باربیکیو معادل فارسی وجود ندارد و همان باربیکیو رایج شده است ولی کلمه گریل را می توان معادل کباب‌پز و کباب کردن در نظر گرفت. ‌ باربیکیوهای گازی سری افروزش و باربیکیوهای ذغالی سری آتشدان آتش مهر را می توان به هر دو حالت گریل و باربیکیو استفاده کرد. در حالت استفاده به عنوان باربیکو باید حرارت با درجه کم و درب باربیکیو به صورت بسته استفاده شود.

آتش مهر

تولید کننده انواع باربیکیو و کباب پز گازی و ذغالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *