واژه باربیکیو یا به اصطلاح کباب پز یک کلمه کارابینی می‌باشد(که از کلمه باباکوآ نشات گرفته است) در ادامه به تاریخچه باربیکیو اشاره خواهیم کرد.

باباکوآ یک روش برای دودی کردن غذاها می‌باشد که از قدیم در هندوستان برای دودی کردن ماهی و غذاهای دریایی استفاده می‌‌شد. سپس اسپانیایی ها واژه باباکوآ را به کشور خود بازگردانده و پس از مدتی برای تهیه غذا از این ساختار استفاده نمودند. به مرور زمان واژه باباکوا برای تلفظ راحت به باربیکیو تغییر پیدا کرد.

امروزه به طبخ گوشت با حرارت و مدت زمان بیشتر باربیکیو گفته می‌شود که این فرآیند بر روی کباب پز و هم منقل رخ می‌دهد.

نوع گوشت استفاده شده در باربیکیو معمولا از تکه های بزرگ و استخوانی مثل دنده می‌باشد.

نکته اصلی که باید در این روش پخت مد نظر قرار بگیرد این است که گوشت باید به طور غیر مستقیم بروی شعله های آتش قرار بگیرد. بدیهی است که پخت گوشت ممکن است تا ساعت های طول بکشد.

البته امروزه اکثرا ما برای کباب کردن از روش گریل استفاده می‌کنیم. در این روش گوشت مستقیما با حرارت بالا روی شعله های آتش قرار می‌گیرد.

تفاوت اصلی گریل کردن با باربیکیو

تفاوت اصلی گریل کردن با باربیکیو در میزان حرارت و مدت زمان پخت آن است. در روش باربیکیو گوشت همواره نرم و آبدار است ولی در گریل کردن گوشت به سرعت سفت و خشک می‌شود.

البته گریل کردن برای پخت انواع سبزیجات مناسب بوده و طمع متفاوت و دل چسبی به غذاها می‌دهد.

از انواع باربیکیو می‌توان به مدل های گازی، ذغالی، آجری و سنگی اشاره نمود که مدل ذغالی جزو پرطرفداترین نوع باربیکیو بین مردم جهان شناخته شده است.

  تهیه شده توسط تیم جزیره کباب آتش مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *